Praga R1

Sofistikovaným vrcholom automobilového vývoja bola myšlienka super ľahkého pretekárskeho špeciálu, ktorý by posunul hranice dokonalosti na pretekárskej dráhe na maximálnu možnú úroveň za najnižšie možné náklady. Vývojársky tím Attacku, pôvodne založený Dickom Kvetňanským a Jurajom Mitrom, začal pracovať už v roku 2008 na dvojmiestnom formulovitom špeciále s obrovským aerodynamickým prítlakom a minimálnym odporom vzduchu, čo by umožňovalo použitie relatívne lacného pohonného agregátu a tým dosiahnuť radikálne zníženie nákladov. Geniálna charakteristika prejazdu zákrut mala kompenzovať zníženú maximálnu rýchlosť. Autori projektu si uvedomili, že percentuálne zastúpenie rovín a zákrut na pretekárskych dráhach hovorí jednoznačne v prospech nižšej hmotnosti a aerodynamického prítlaku.

Fenomenálny pretekársky monopost s motorom v strede, pomenovaný vo finále podľa investora - Praga R1 LMP, v súčasnosti najúspešnejší okruhový špeciál v triede ultralight, s karbónovým formulovým šasi typu “monocoque” predstavuje absolútnu špičku. Pomer hmotnosti, odstredivej sily, výkonu a dosiahnutých časov na všetkých dráhach sveta vykazuje oproti obstarávacej cene najvýhodnejšiu možnú alternatívu pre tréning jazdcov LMP triedy, či formule.

Po predstavení zmenšeného modelu Praga R1 v mierke 1:6 na medzinárodnej tlačovej konferencii na Slovakiaringu, pokračovala stavba hotového špeciálu aj jeho výroba pod taktovkou skúsenej Pragy, ktorá bezkonkurenčný automobil v súčasnosti ponúka aj v cestnej verzii.